Honor Roll of Donors 2017

Thousands of CEU alumni and friends around the world have supported the future of their University via the Alumni Campaign. See below for who has contributed this year, and make your gift today to join them and be recognized. Curious about what the icons along certain names mean? Check the Alumni Donor Societies page to find out!

ALUMNI CAMPAIGN DONORS 2017

Class of 1992
Katerina Burgerova (Czech Republic, ENVS)    
Kazmer Kovacs (Hungary, ARTH)    

Class of 1993
Jaroslav Burger (Czech Republic, ENVS)    
Andras Mink (Hungary, LEGS)
Corina Popescu (Romania, ECON)
Ilona Ronai-Csordan (Hungary, LEGS)
Judit Sandor (Hungary, LEGS)    

Class of 1994
Serghei Botezatu (Moldova, ECON)    
Teuta Dodbiba (Albania, IRES)
Zsolt Enyedi (Hungary, POLS)
Damir Karbic (Croatia, MEDS)    
Juhan Kreem (Estonia, MEDS)
Suzana Lecek (Croatia, HIST)    
Tatjana Matijasevic Medros (Croatia, ECON)    

Class of 1995
Csaba Boldis (Romania, ECON and IMCE)
Mirko Djordjevic (Serbia, LEGS)    
Anna Markina (Estonia, SOCI)

Class of 1996
Zsolt Hunyadi (Hungary, MEDS)
Valery Petroff (Russian Federation, MEDS)
Evgeny Rarov (Russian Federation, POLS)

Class of 1997
Dusanka Anastasijevic (Serbia, IRES and POLS)
Paul Benjamin (UK, IRES)    
Zorana Gajic (Serbia, POLS)    
Roxana Radulescu (Romania, ECON)
Zulfia Sabirova (Uzbekistan, GENS)    
Serge Sych (Ukraine, IRES and LEGS)    
Giel Verbeeck (Netherlands, ECON)    

Class of 1998
Aleksander Astrov (Estonia, HIST)
Jerzy Celichowski (Hungary, IRES)    
Altin Ilirjani (Albania, POLS)
Nikola Jekic (Serbia, LEGS)
Rustis Kamuntavicius (Lithuania, HIST)    
Izabela Karpowicz (Croatia, ECON)    
Jakub Leps (Czech Republic, POLS)    
Tatjana Lukic (Serbia, ECON)
Camelia Lungu (Romania, SOCI)
Barnabas Malnay (Hungary, POLS)
Dana Popa (Romania, ECON)
Olga Serebryanaya (Russian Federation, POLS)    

Class of 1999
Alphia Abdikeeva (Russian Federation, LEGS)    
Bojan Aleksov (Serbia, HIST)    
Ylber Dauti (Albania, LEGS)    
Szilvia Fenyesi (Hungary, LEGS)
Nevena Ivanovic (Serbia, GENS)
Marta Lejkowski (Poland, ENVS)    
Aari Lemmik (Estonia, IRES)    
Juhani Lemmik (Estonia, POLS)    
Horatie Rus (Romania, IRES)
Ewa Rutkowska (Poland, LEGS)
Ruxandra Trandafoiu (Romania, NATI)
Rada Tzaneva (Bulgaria, HIST)

Class of 2000
Rumen Agirov (Bulgaria, HIST)
Petr Grishin (Russian Federation, ECON)    
Batyr Hadjiyev (Turkmenistan, ENVS)
Tatiana Mizguireva (Russian Federation, SOCL)
Emil Perhinschi (Romania, ECON)
Igor Prochazka (Croatia, SEES)    
Boryana Sabeva (Bulgaria, LEGS)    
Hristo Sabev (Bulgaria, ENVS)    
Blerina Vila (Albania, LEGS)
Viktoria Villani-Nosko (Hungary, POLS)

Class of 2001
Gustav Bacher (Hungary, LEGS)    
Maria Eva Foldes (Romania, GENS and LEGS)
Cecilia Hornok (Hungary, ECON)
Tatevik Margaryan (Armenia, SOCI)
Dalibor Nicz (Slovakia, GENS)

Class of 2002
Andrei Cusco (Moldova, HIST)
Magdalena Koleva (Bulgaria, IRES)
Elena Ryabova (Kyrgyzstan, POLS)
Zlatko Samardziev (Macedonia, ENVS)
Vera Varhegyi (Hungary, IRES)

Class of 2003
Anahit Khachatryan (Armenia, LEGS)
Lukasz Kulesa (Poland, IRES)
Bruce Lasky (USA, LEGS)    
Diana Nezamoutinova (Russian Federation, ENVS)

Class of 2004
Ioana Atasiei (Romania, LEGS)
Veronica Banaru-Bohantov (Moldova, HIST)
Mihai Copaciu (Romania, ECON)
Sophia Guruli (Georgia, LEGS)
Anna Kanshieva (Russian Federation, ENVS)
Maria Krauze (Russian Federation, IRES)
Niuton Mulleti (A;bania, IRES)
Vladimir Ryzhkov (Russian Federation, HIST)
Sorina Vaju (Romania, ECON)

Class of 2005
Nena Grceva (Macedonia, GENS)
Ana Izvorska (Bulgaria, NATI)
Andris Kotans (Latvia, ECON)
Piret Kuldna (Estonia, ENVS)
Lubo Majercik (Czech Republic, LEGS)
Kristin Makszin (USA, IRES)
Alen Novalija (Slovenia, MEDS)
Anna Osinska Cocker (Poland, LEGS)
Vladimir Petrovic (Serbia, HIST)
Juraj Sajfert (Croatia, LEGS)
Vladimir Todorakov (Bulgaria, POLS)    

Class of 2006
Ana Aguilar (Mexico, LEGS)    
Gamze Celikyilmaz (Turkey, ENVS)
Andrea Fejes (Serbia, LEGS)
Kristina Bagramyan (Ukraine, POLS)
Adina Franciska Babes (Romania, NATI)
Madalina Gligor (Romania, IRES)
Evgenia Ilnitskaya (Russian Federation, GENS)
Maksym Ivanyna (Ukraine, ECON)
Peter Jancarik (Slovakia, POLS)
Ida Ljubic (Croatia, HIST)
Milos Milicevic Protulipac (Hungary, SOCL and BUSI)
Kiril Nestorovski (Macedonia, IRES)
Elena Prohnitchi (Moldova, POLS)
Gabor Sitanyi (Hungary, ECON)
Ralica Starcheva (Bulgaria, ECON)    
Alexey Tyazhov (Russian Federation, IRES)
Piotr Zubin (Poland, IRES)    

Class of 2007
Irina Arabidze (Georgia, IRES)
Tomas Buchta (Slovakia, LEGS)
Lucian Claudiu Luca (Romania, SOCI)
Corina Haita (Romania, ECON)
Victoria Harms (Germany, HIST)
Hristo Hristov (Bulgaria, POLS)
Oleksiy Kononov (Ukraine, LEGS)
Irina Nedyalkova (Bulgaria, LEGS)
Yuriy Onyshkiv (Ukraine, POLS)
Filip Ravinger (Slovakia, ECON)
Daiva Repeckaite (Lithuania, SOCL)
Ahmed Suliman (Sudan, LEGS)
Lyubov Yaroshenko (Russian Federation, POLS)
Yana Zabanova (Russian Federation, IRES)

Class of 2008
Tetyana Batanova (Ukraine, HIST)
Vaida Bostadlokken (Lithuania, ECON)
Kateryna Hvozdova (Ukraine, ECON)
Filip Kijowski (Poland, LEGS)    
Tigran Minasyan (Armenia, ECON)
Mihaela Nagen (Romania, ECON)
Ana O. Nutu (Romania, DPP)
Ilona Panurco (Moldova, LEGS)
Ryosuke Shimazu (Japan, BUSI)
Maria Smozhenkova (Russian Federation, BUSI)
Anar Yusifov (Azerbaijan, ECON)

Class of 2009
Damir Cicic (Serbia, PHIL)
Katherine J. Evans (USA, POLS)    
Grigol Grigolava (Georgia, ECON)
Saule Issabekova (Kazakhstan, LEGS)
Jana Jevtic (Bosnia and Herzegovina, IRES and SOCL)
Prakriti Kashyap (Nepal, ENVS)
Xenia Kramarenko (Ukraine, ECON)
Ana Medarska Lazova (Macedonia, LEGS)
Goran Miljan (Croatia, HIST)
Balazs Palyi (Hungary, ENVS)
Katina Pancheva (Bulgaria, DPP)
Elena Sprirkina (Russian Federation, SOCL)

Class of 2010
Katina Beretka (Serbia, LEGS)
Goran Buldioski (Macedonia, DPP)
Marina Cernov (Moldova, ECON)    
Mykhaylo Demkiv (Ukraine, ECON)
Sevdana Docheva (Bulgaria, DPP)
Garrett Fortin (USA, BAPP)
Marko Jurjako (Croatia, PHIL)
Zuzana Madarova (Slovakia, GENS)
Katarina Poliakova (Slovakia, LEGS)    

Class of 2011
Yerbulan Belgibekov (Kazakhstan, ENVS)
Florent Chauvin (France, ECON)
Sara Kazemi Manesh (Iran, MEDS)
Arijit Paul (India, ENVS)
Artem Shostak (Ukraine, ECON)
Martin Sik (Czech Republic, DPP)

Class of 2012
Stefan Cibian (Romania, IRES)
Andrea Cordas (Croatia, IRES)
Emilia Csittary (Hungary, ECON)
Marek Forllich (Slovakia, LEGS)
Shota Gvaramadze (Georgia, ECON)
Eva Kapustova (Slovakia, LEGS)
David McKeever (UK, POLS)
Zlatan Music (Bosnia and Herzegovina, DPP)
Otabek Saydikaharov (Uzbekistan, ECON)
Manlaibaatar Zagdbazar (Mongolia, ECON)

Class of 2013
Tina Chan (Hong Kong , IRES)
Aijamal Duishebaeva (Kyrgyzstan, DPP)
Denion Galimuna (Kosovo, ECON)
Natalia Gurgurova (Russian Federation, IR)
Jasmila Hodzic (BIH, LEGS)
Silvia Hudackova (Slovakia, POLS)
Bunga Manggiasih (Indonesia, DPP)
Katarina Medlova (Slovakia, LEGS)
Yazmin Morlet Corti (Mexico, POLS)
Vajk Szecsi (Hungary, MATH)
Tomas Sivak (Slovakia, ECON)
Ivan Vovkanych (Ukraine, ECON)

Class of 2014
Liana Aghabekyan (Armenia, DPP)
Andrei Dinu (Romania, ECON)
Veronika Fajbikova (Slovakia, IRES)
George Florea (Romania, POLS)
Isabel Patkowski (UK, PHIL)

Class od 2015
Meri Baghdasaryan (Armenia, LEGS)
Nikola Burazer (Serbia, NATI)
Ilya Dolgiy (Russian Federation, ECON)
Nasra Islan (Somaila, LEGS)
Sanela Muharemovic (BIH, POLS)
Orhideja Skale Druzak (Croatia, LEGS)
Krisztina Perlaky-Toth (Hungary, ECON)
Milica Raznatovic (Montenegro, NATI)
Andrija Visic (Croatia, SPP)

Class of 2016
Katarina Belic (Serbia, POLS)
Borislav Buljic (Bosnia and Herzegovina, NATI)
Jelena Jovanovic (Serbia, HIST)
Biljana Lalic (Croatia, NATI)
Darko Majstorovic (Serbia, NATI)
Sara Pendjer (Serbia, LEGS)
Jessica Preston (USA, IRES)

Class of 2017
Johan Andersen (Denmark, NATI)
Sharon Belli (Italy, POLS)
Minh Bui (Vietnam, SPP)
Theresa Colippert (Germany, SPP)
Friederike Cossey (Germany, ENVS)
Dominic Daughtery (USA, IRES)
Ivana Djurovic (Serbia, ECON)
Yun Feng (China, SOCL)
Alexa Gopaulsingh (Trinidad and Tobago, MATH)
Emma Gothar (Hungary, ENVS)
John Isherwood-Mote (UK, POLS)
Constanze Jeitler (Austria, HIST)
Milda Kaklaskaite (Lithuania, IRES)
Dora Kampis (Hungary, Cognitive Sciences)
Otto Kobakhidze (Georgia, NATI)
Gabriella Komoly (Hungary, NATI)
Adrienn Kovacs (Hungary, RGPP)
Annamaria Levai (Hungary, IRES)
Tomasz Lewinski (Poland, LEGS)
Karlo Loncar (Croatia, NATI)
JIllian Lipman (USA, NATI)
Shelby Magid (USA, IRES)
Farhad Mammadov (Azerbaijan, ECON)
Dane Miller (USA, Medieval Studies)
Ana Ninez (USA, NATI)
Dorottya Olah (Hungary, ENVS)
Andrew Pearson (UK, PHIL)
Daniel Penev (Bulgaria, IRES)
Vanda Serbulova (Slovakia, ECON)
Darunee Sukanan (Thailand, ENVS)
Eszter Szonyi (Hungary, NATI)
Diana Teolian (Georgia, ECON)
Tea Thaning (Sweden, IRES)
Mara Tisserra (Argentina, SPP)
Alberto Ugarte (Mexico, IRES)
Dancho Yakimov (Bulgaria, RGPP)
Eva Zemandl (Hungary/USA, SPP)
Zhuldyz Zhunussova (Kazakhstan, IRES)

Class of 2018

Aziz Daulatov (Tajikistan, SPP)